photo 1_zpsf71e6e78.png photo 2_zpsa04d1f5f.png photo 3_zps76d47384.png

wtorek, 25 lutego 2014

mus jabłkowy z cynamonem

Być może dla niektórych to przepis oczywisty. Dla mnie nowość w kuchni, bo do jabłkowych smaków podchodzę ostrożnie, gdyż nie jestem wielką fanką tych owoców. Przepis prosty, a uniwersalny, bo przecież mus można użyć do szarlotki, do naleśników, racuchów albo po prostu jako lekki deser. U nas pojawił się przy okazji śniadaniowe omletu biszkoptowego.




Składniki na porcję ze zdjęcia (myślę, że ok 250ml):
- 2 jabłka
- 1/2 szklanki gorącej wody
- 2-3 łyżki cukru do smaku
- cynamon do smaku

Jabłka obieramy i kroimy na cienkie plasterki. Wrzucamy do garnka, dolewamy 1/4 szklanki wody, dosypujemy cukier i gotujemy na wolnym ogniu ok 15 minut. Trzeba pilnować i co chwilę mieszać, a jeśli woda odparuje to ciut dolać. Kiedy jabłka mocno zmiękną, studzimy je i miksujemy na gładką masę. Doprawiamy cynamonem.

sobota, 22 lutego 2014

Kaiserschmarrn

Lubię z podróży przywozić pomysły i inspiracje do zrealizowania w kuchni. Urlop zimowy był pod tym względem bardzo owocny, bo mogliśmy poznać różne nowe potrawy, w tym austriackie klasyki. Na pewno należy do nich omlet biszkoptowy Kaiserschmarrn, który podawany jest na śniadanie lub deser w prawie każdej wiedeńskiej kawiarni. Do tej pory nie miałam okazji go spróbować, bo w menu zawsze widnieje w towarzystwie duszonych jabłek, rodzynek i powideł śliwkowych, a są to rzeczy, za którymi ani ja, ani L. nie przepadamy. Jednak tym razem nasi gospodarze podali czysty omlet z cukrem pudrem i musem jabłkowym, a taka postać mi odpowiada. 
Przy pierwszej okazji do dłuższego śniadania postanowiłam go przyrządzić. Jest prosty w przygotowaniu, ale wymaga spokoju i opanowania, bo bardzo łatwo można zepsuć białka przy mieszaniu i zamiast puszystego ciasta będzie naleśnik ;) Oprócz tego jest to świetny przepis dla tych, którym omlet zwykle nie wychodzi, bo się cały rwie - ten właśnie taki powinien być, porwany. 




Składniki na 2 porcje (patelnia 30cm):
- 4 jaja
- szklanka mąki
- szklanka mleka
- szczypta soli
- łyżka masła i łyżka oleju do smażenia

Rozdzielamy białka od żółtek. W misce miksujemy mleko, mąkę i żółtka. Rozgrzewamy patelnię oraz masło i olej na niej. Ubijamy białka z szczyptą soli i delikatnie mieszamy z resztą masy. Jeśli chcecie dodać rodzynki to zróbcie to w tej chwili ;) Wlewamy wszystko na patelnię - masa powinna mieć maks. 2 cm grubości, bo inaczej omlet może się przypalić i być surowy w środku. Smażymy kilka minut, aż do ścięcia większości masy. Następnie omlet obracamy - już teraz możecie sobie ułatwić i porwać omlet na kawałki przy pomocy łopatki i smażymy jeszcze chwilę, aż do zezłocenia się spodu i ścięcia środka.
Podajemy z cukrem pudrem i musem jabłkowym albo powidłami.



sobota, 1 lutego 2014

frittata z cukinią i suszonymi pomidorami

Dobre śniadanie to podstawa każdego dnia - myślę, że mało kto się będzie ze mną w tej kwestii spierał. Każdy ma swoje zwyczaje i ulubione potrawy, które wybiera rano. My również z L. lubimy dobrze zacząć dzień, więc pod wpływem impulsu nastąpiła reaktywacja bloga, który kiedyś był zbiorem inspiracji śniadaniowych z naszej kuchni. Co prawda pod inną nazwą, ale dającą wiele nowych możliwości, bo co dwie głowy to nie jedna, a śniadania we dwoje je się najlepiej :)
Tymczasem mam dla Was propozycję, która u nas czasem gości rano, ale dobrze sprawdzi się także jako lżejszy obiad czy kolacja - frittata pełna warzyw.




Składniki na frittatę dla 2 osób:
- 6-8 jajek
- mała cukinia
- pół słoika suszonych pomidorów
- kilka pomidorków cherry
- 1/5 sera sałatkowego typu feta

Pomidory kroimy na kawałki, cukinię obieramy i obieraczką kroimy na plastry. Podsmażamy kilka minut na zalewie z pomidorów.
W misce miksujemy jajka aż nieco się napowietrzą. Dodajemy podsmażone warzywa, pomidorki cherry i pokrojoną fetę. Mieszamy i wylewamy na patelnię. Zakrywamy i smażymy na wolnym ogniu aż do ścięcia.